Våren är här!

Första maj spelar vi:

10.oo Ullerudsgården
11.30 Avmarsch demonstrarionståg (parkeringen vid gamla simhallen-Kulturhuset)
12.30 Visar Staffan Fridh bilder från 100 år med Dejefors musikkår, Kulturhuset.
14,30 Lintjärn

OBS! I år blir det ingen spelning vid västra Dejefors på grund av tidsbrist! Välkomna istället till Ullerudsgården och följ gärna med oss till Kulturhuset!

Nationaldagen 6 juni

Firar vi sedvanligt på Hembygdsgården i Skived. Start klockan 16.00-

Sommarens bästa dag: 100års dansiparken 15 juni!

Du som är mellan o-100 år: Missa inte en heldag med dans och musik i Forshaga Folkets Park! Orkestrar och dansare på löpande band, häng på så mycket du orkar och vill! Vi börjar klockan 11.00 med ett program för barn, sen fortsätter vi oavbrutet till kvällen! Gratis bangolf för alla under 12 år, servering och diverse överraskningar. Alla medverkande kommer att presenteras här på hemsidan!

Jubileumskonsert 16 november

Vårt 100årsfirande kulminerar med en konsert och på kvällen en riktig fest för alla som någon gång spelat i musikkåren och medlemmarna i vår Intresseförening. Vi kommer att skicka inbjudan till de vi har kontaktuppgifter till, men vi kommer också att göra det möjligt att anmäla sig här på hemsidan.

Publicerad i

Lämna en kommentar